Libido to termin bardzo ściśle powiązany z życiem seksualnym i jego jakością. Odpowiednio wysoki popęd seksualny u obojga partnerów może skutkować częstszymi i bardziej satysfakcjonującymi stosunkami. Dlaczego tak ważne jest libido u kobiet i mężczyzn i co zrobić, gdy jest za niskie lub zbyt wysokie?
Libido co to jest?
Libido co to takiego? Inaczej zwane popędem seksualnym, libido to po prostu pobudzenie, chęć zaspokojenia potrzeby fizycznego spełnienia. Wiedząc, co to libido, można uważniej mu się przyglądać w swoim codziennym życiu, a także zauważać jego wahania. Popęd seksualny nie jest bowiem stały przez całe życie i zależy od wielu czynników.
Libido u kobiet - od czego zależy?
Poziom libido u kobiet jest zazwyczaj nieco niższy niż u mężczyzn. Jego ważnym podłożem jest dobrostan psychiczny – wysokie poczucie własnej wartości i atrakcyjności fizycznej, poczucie bezpieczeństwa w relacjach damsko-męskich. Wiedząc, co to jest libido u kobiety, można skuteczniej wpływać na jej otwartość seksualną i podnosić temperament. Dlaczego? Ponieważ duży wpływ na popęd seksualny u pań ma również wychowanie w odpowiednio swobodnej kulturze, w której seks nie jest tematem tabu, czy umiejętność samo zaspokojenia swoich potrzeb. Bardzo duży wpływ na libido u płci żeńskiej mają hormony, a zatem inaczej kształtuje się ono w poszczególnych dniach cyklu miesiączkowego, w czasie ciąży, laktacji czy w menopauzie. Najwyższy jego poziom występuje u pań w wieku 30-40 lat.
Libido u mężczyzn - od czego zależy?
Wiedząc, co to libido u mężczyzn, można lepiej zrozumieć niektóre ich zachowania – na przykład większą skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych, przypadkowych kontaktów czy częstszą chęć na zbliżenia. Libido u mężczyzn jest największe w okresie dojrzewania (15-20 lat), zaś po 40. roku życia stopniowo zaczyna spadać. Zależy ono głównie od poziomu testosteronu, ale wpływ na nie mają również czynniki takie jak stres, przemęczenie, stan zdrowia psychicznego.
Jak sprawdzić poziom libido?
Jak sprawdzić poziom libido? Nie istnieje żadne miarodajne narzędzie do oceny poziomu popędu seksualnego, gdyż jest on jedynie subiektywnym odczuciem pacjenta. Test na libido wykonuje się na podstawie kwestionariuszy opracowanych przez seksuologów – pozwala on wstępnie zdiagnozować podstawowe dysfunkcje występujące w tym obszarze. Można też ocenić poziom hormonów w organizmie, aby ocenić, czy to deficyty hormonalne są odpowiedzialne za zbyt niski lub zbyt wysoki popęd. Jaki hormon odpowiada za libido? U kobiet są to głównie estrogeny, a u mężczyzn testosteron. Obydwa te hormony występują u obu płci, jednak w różnych stężeniach. To właśnie od ich właściwego poziomu zależy to, czy popęd będzie odczuwany właściwie.
Kiedy jest największy popęd seksualny?
Warto wiedzieć, kiedy jest największy popęd seksualny u obu płci. Ma to szczególne znaczenie w kontekście planowania ciąży – gdy apetyt na seks jest większy, zdecydowanie wzrasta częstotliwość stosunków i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Kiedy jest największy popęd seksualny u kobiet? Ma to miejsce najczęściej około 10. dnia cyklu – wtedy poziom estrogenów wchodzi w szczytową fazę, natomiast poziom progesteronu jest najniższy. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że właśnie wówczas kobieca płodność jest najwyższa. Nagły wzrost libido u kobiet może być również wynikiem różnych schorzeń, na przykład początków Alzheimera, encefalopatii czy zaburzeń hormonalnych. Niskie libido w młodym wieku może być z kolei wynikiem zakłóconych relacji z partnerem, problemów psychicznych, niskiego poczucia własnej wartości, czy głęboko zakorzenionych stereotypów dotyczących seksualności kobiet. W wielu przypadkach libido u kobiet wzrasta po 30. roku życia, gdy panie zaczynają się otwierać na własną seksualność i czerpać z niej przyjemność.
Wysokie libido u mężczyzn to z kolei zupełnie normalny objaw dojrzewania. Młodzi mężczyźni są wówczas poddani działaniom wzrastającego testosteronu i mają bardzo dużą, niepohamowaną ochotę na seks. Jednak nagłe nasilenie popędu u panów może być objawem zaburzeń psychicznych czy przyjmowaniem leków hormonalnych bądź psychotropowych.
Nadmierny popęd seksualny - jak zmniejszyć libido?
Jeśli chodzi o nadmierny popęd seksualny objawy to przede wszystkim częsta, codzienna masturbacja, a także podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych – na przykład seksu z przypadkowo poznanymi osobami. Bywa, że zbyt wysokie libido utrudnia normalne funkcjonowanie, nie tylko społeczne, ale również zawodowe, bo utrudnia skupienie się na codziennych czynnościach i nawiązanie prawdziwych, głębokich relacji. Jeśli problem ma podłoże psychiczne, należy rozważyć terapię. Warto wspomagać się także technikami relaksacyjnymi – jogą, medytacją, oraz stosować odpowiednią dietę, która ureguluje poziom składników odżywczych odpowiedzialnych za gospodarkę hormonalną. W skrajnych przypadkach stosuje się miejscowo środki znieczulające czy tzw. kastrację farmakologiczną.
Niskie libido - jak zwiększyć libido i popęd seksualny?
Dużym problemem par, szczególnie tych z długim stażem, jest to jak zwiększyć libido. Po latach podniecenie na widok drugiej osoby może nie być już tak silne, jak na początku, co utrudnia współżycie. Jednym ze sposobów na to, jak podnieść libido, jest stosowanie specjalnie opracowanych suplementów diety. Spadek libido jest dość powszechnym problemem, dlatego nie obawiaj się skorzystać ze wsparcia lekarza specjalisty lub wybrać odpowiedniego preparatu, który może wspomóc Twoje ciało i umysł.
Jak zwiększyć libido u mężczyzn?
To, jak zwiększyć libido u mężczyzn, zależy głównie od przyczyn spadku popędu. Jeśli problemem są leki, należy je odstawić lub zmienić w konsultacji z lekarzem. Spadek libido u mężczyzn może też wynikać po prostu z wieku. W jakim wieku spada popęd seksualny u mężczyzn? Można to obserwować już po 40. roku życia. Wówczas warto zadbać o zdrowszą dietę, regularną aktywność fizyczną, suplementy na libido dla mężczyzn, a także pomyśleć o urozmaiceniu łóżkowego pożycia z drugą osobą.
Spadek libido u kobiet, jak zwiększyć libido u kobiet?
Jeśli chodzi o niskie libido u kobiet przyczyny tego stanu rzeczy najczęściej upatruje się w wahaniach hormonalnych. Niskie libido u żony bywa częstym kłopotem panów, którzy mają większy apetyt na seks, dlatego wskazana jest wówczas rozmowa i namówienie kobiety na suplementację preparatami, których zadaniem jest między innymi wpływ na ukrwienie narządów płciowych. Przydatna może być również wizyta u seksuologa, który pomoże otworzyć się na nowe doznania.
Suplementy, zioła i leki na libido
Leki na libido męskie najczęściej zawierają składniki poprawiające krążenie krwi takie jak L-arginina, cynk i selen poprawiające płodność, witaminę E o działaniu antyoksydacyjnym. Leki na libido oraz suplementy na libido dla kobiet zawierają na przykład macę, żeń-szeń czy korzeń kozieradki – ich zadaniem jest regulacja gospodarki hormonalnej i wzmocnienie witalności, co przekłada się pozytywnie na popęd seksualny.