Strona główna » Kolagen – co to jest, jaką ma budowę, funkcje i właściwości

Kolagen – co to jest, jaką ma budowę, funkcje i właściwości

Pewnie nieraz słyszałaś o właściwościach kolagenu, o tym na co kolagen może pomóc i jaki wybrać. Ale czy zastanawiałaś się właściwie co to jest kolagen?  Z tego tekstu dowiesz się o nim wszystkiego co najważniejsze. Nie tylko tego jak i na co działa kolagen, ale też jaka jest jego budowa, dowiesz się o jego rodzajach  i typach itd. Po lekturze tego tekstu kolagen nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic! 🙂

Co to jest kolagen?

Najpierw trzeba sobie powiedzieć czym jest kolagen. Kolagen to białko strukturalne, którego jest najwięcej w ludzkim organizmie (stanowi ok. 30% wszystkich białek). Jest budulcem tkanek i odpowiada za ich wytrzymałość i elastyczność. Skóra, ścięgna, kości, chrząstki, zęby, rogówka oka – te wszystkie tkanki buduje kolagen.

Organizm sam produkuje to białko. Kiedy jesteśmy młodsi ta produkcja jest wydajna, jednak z wiekiem (przeważnie po 25. roku życia) spada. Po 50 roku życia ten spadek jest gwałtowny, a po 60 roku w ogóle kończy się synteza kolagenu. Jednocześnie cały czas działają czynniki co to kolagen degradują . Takim czynnikiem są np. wolne rodniki (stres oksydacyjny). Kiedy stosunek między produkcją, a degradacją kolagenu zmienia się na niekorzyść, negatywnie może to odczuć np. skóra czy włosy. Na skórze zaczną być widoczne oznaki starzenia, a elastyczność tkanek może się zmniejszyć, dlatego warto zawczasu sprawdzić jak czym jest i jak powinna wyglądać kolagen suplementacja. Kolagen dzieli się na różne typy i rodzaje zależnie od pochodzenia czy funkcji.

Kolagen można dostarczyć do organizmu wraz z dietą, podobnie jak kolagen co to jest zamknięty w formie suplementu diety, np. kapsułkach czy proszku do rozpuszczenia w wodzie.

Funkcje kolagenu

Kiedy już wiemy co to jest kolagen, możemy przejść do tego jakie kolagen funkcje spełnia w organizmie. Jest ich naprawdę dużo.  Przede wszystkim to na co wpływa kolagen to utrzymanie struktury i elastyczności narządów i tkanek jak skóra. Następna funkcja kolagenu to też jego wpływ na włosy i na układ kostny – trzeba powiedzieć, że zaburzona synteza kolagenu może zwiększać kruchość kości, a przez to ich łamliwość. Pisząc o tym na co kolagen jeszcze wpływa trzeba też zaznaczyć, że wspiera regenerację tkanek. Wpływa na stawy, ponieważ troszczy się o produkcję mazi stawowej. Dla osób stosujących kolagen funkcja nawilżająca tego białka jest bardzo istotna, ponieważ przekłada się na prawidłowy wygląd skóry. Kolagen dba też o elastyczność naczyń krwionośnych. Co jeszcze robi kolagen? Chroni narządy wewnętrzne jak nerki czy żołądek, a także umożliwia wchłanianie składników mineralnych. Jak więc widać funkcje kolagenu są bardzo liczne.

Kolagen właściwości

Funkcje, które pełni w organizmie to białko są wynikiem tego jakie ma kolagen właściwości. Najważniejsze właściwości kolagenu to wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność. To ważne np. dla skóry, a także dla zdrowia stawów i ścięgien. Właściwości kolagenu pozwalają też na jego udział w gojeniu ran czy nawilżeniu skóry.

Budowa kolagenu

Z czego jest kolagen? Budowa kolagenu to 3 długie łańcuchy aminokwasowe tworzące unikalną spiralną konstrukcję. Dzięki niej kolagen jest wytrzymały i elastyczny. Potrójne helisy łączą się ze sobą, tworząc włókna kolagenowe, które potem budują skórę, kości itd. Budowa kolagenu opiera się na aminokwasach: glicynie, prolinie, hydroksyprolinie i hydroksylizynie, ale wchodzą w jego skład również inne aminokwasy. Struktura kolagenu jest różna w zależności od typu.

Rodzaje kolagenu

Rodzaje kolagenu możemy rozpatrywać pod kilkoma kątami. Jeden z nich to typy kolagenu w organizmie. Należy bowiem zwrócić uwagę, że kolagen zależnie od struktury i funkcjonalności różni się od siebie.

Kolagen typu 1, 2 i 3

Naukowcy wymieniają nawet 29 typów kolagenów. Można je podzielić na 2 grupy: kolageny fibrylarne (tworzące włókna) i niefibrylarne (nie tworzące włókien). Kolagen typu 1 stanowi nawet 90% kolagenu w organizmie. To budulec kości, skóry, ścięgien. Odpowiada za wytrzymałość tych tkanek. Kolagen typ 2 – obecny jest głównie w chrząstkach zapewniających amortyzację i ochronę stawów. Kolagen typu 3 znajduje się w tkankach wątroby, płuc i naczyniach krwionośnych. Ze względu na bardzo szeroką specjalizację nie będziemy opisywać wszystkich typów. Ciekawostką jest fakt, że kolageny różnych typów „współpracują” ze sobą np. przy gojeniu ran. Chodzi tutaj o kolagen typu 1 i 3. Ranę początkowo pokrywa mniej wytrzymały kolagen typu 3, a z czasem organizm wymienia go na kolagen typu 1.

Kolagen naturalny

Kolagen od lat pozostaje jednym z bardziej popularnych produktów na rynku. Kolagen naturalny występuje jako składnik kosmetyków czy suplementów diety. Naturalny kolagen w takich produktach to najczęściej kolagen pozyskiwany od zwierząt: kolagen wołowy, wieprzowy czy czysty kolagen rybi. Naturalny kolagen można też spotkać pod nazwą kolagen roślinny, ale tutaj ważne zastrzeżenie – rośliny nie produkują kolagenu, więc w tym kontekście chodzi o składniki, które wspierają syntezę kolagenu, a których źródłem mogą być składniki roślinne. Kolagen naturalny jest też określany jako kolagen natywny.

Kolagen efekty

Na co pomaga kolagen? Stosując kolagen efekty mogą być wielorakie i zależne od wielu czynników np. czy stosujemy go w formie kosmetyku czy suplementu diety. To co daje kolagen zależy też od predyspozycji danego organizmu, rodzaju kolagenu czy jego ilości w danym produkcie. Więc na co jest kolagen najczęściej stosowany? Sięgają po niego często osoby chcące zadbać o stan swojej skóry. Kolagen może bowiem wspomóc elastyczność i nawilżenie, a także pomóc ukryć zmarszczki. To także wsparcie dla stawów i kości. Na co pomaga kolagen jeszcze? Na wygląd włosów, które mogą odczuć poprawę wyglądu i kondycji. Ponieważ jak zaznaczyliśmy kolagen działanie ma także na przebieg procesów gojenia ran, to i tutaj można zauważyć zmianę. Ponieważ kolagen wpływa na skórę to można stosować kolagen a cellulit i rozstępy mogą się przez to zmniejszyć. Co daje kolagen jeszcze? Wpływ na naczynia krwionośne czy  na lepszą jakość snu. Gdy chcemy przekonać się czy kolagen pomaga to ważna jest regularność – by kolagen na co dzień stosować. 

Mówiąc na temat jak działa kolagen trzeba zaznaczyć, że drugorzędne znaczenie ma forma podania. Nie jest zatem aż tak istotne czy stosujemy tabletki czy kapsułki z kolagenem. Również efekty picia kolagenu powinny być podobne. Picie kolagenu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za tabletkami czy kapsułkami. Kolagen w postaci proszku rozpuszcza się wtedy w ulubionym napoju lub zwykłej wodzie. To dobra opcja dla zapominalskich, ponieważ wtedy łatwiej pamiętać o dziennej porcji białka jakim jest kolagen na co pomaga właśnie dobry smak przygotowanego napoju.

Część osób zastanawia się nad problemem kolagen a tycie, zastanawiając się czy kolagen ma wpływ na tycie. Zatem czy od kolagenu się tyje? Nie, kolagen jest białkiem o niewielkiej ilości kalorii i nie ma wpływu na wagę.

Kolagen zwierzęcy –  kolagen rybi, czy wołowy wybrać?

Jak wspomnieliśmy, naturalny kolagen zwierzęcy może mieć różne źródła pochodzenia. Może być to kolagen rybi czy wołowy. Zanim wybierzesz produkt dla siebie warto sprawdzić który kolagen lepszy rybi czy wołowy, a może wieprzowy? Wiele zależy od osobistych preferencji, a także takich problemów jak alergie. Kolagen wołowy czy rybi mogą też różnić się ceną i oczywiście cechami użytkowymi jak stopień przyswajania. Niezależnie czy wybierzesz kolagen rybi czy wołowy czy jeszcze inny to warto zwrócić uwagę na jego jakość, czystość, ilość dodatkowych substancji, renomę producenta itd.

Kolagen rybi

Kolagen rybi cieszy się szczególną renomą pośród wszystkich typów kolagenu. Zawdzięcza to swojej budowie, która jest podobna do budowy ludzkiego kolagenu, a także dobrej przyswajalności. Rybi kolagen pozyskuje się najczęściej ze skóry ryb. Jest szczególnie bogaty w kolagen typu 1. Ze względu na pozyskiwanie i dobre opinie kolagen z ryb morskich może być droższy niż inne rodzaje. Warto jednak wydać czasem trochę więcej, gdy w parze z ceną idzie jakość.

Kolagen rybi Class A Collagen

Kapsułki z kolagenem rybim

Kup teraz

Kolagen wołowy

Kolejny rodzaj kolagenu to kolagen wołowy, pozyskiwany ze skóry i kości bydła. Zawiera sporo kolagenu typu 1 i 3. Kolagen wołowy opinie i renomę ma jednak słabsze niż kolagen rybi. Nie jest to oczywiście wybór dla wegetarian i wegan. Ma też gorszą przyswajalność niż kolagen rybi. Wybierając produkty z takim kolagenem trzeba zwrócić uwagę na jakość i wybierać markowe produkty z pewnych źródeł.

Kolagen wieprzowy

Kolagen wieprzowy to kolejny rodzaj tego białka. On również zawiera głównie kolagen typu 1 i 3.   Wykorzystanie tego rodzaju jest dość częste, choć nie jest on przeznaczony dla każdego np. z powodów religijnych. W kontekście tego kolagenu klienci często się zastanawiają czy wieprzowy kolagen i żelatyna to to samo. Mają one wspólne źródło, ale różnią się zastosowaniem czy właściwościami. W przemyśle spożywczym wykorzystywana jest żelatyna a kolagen to często suplement diety. Hydrolizowany kolagen jest też lepiej przyswajalny od żelatyny.

Kolagen wegański

Trzeba zaznaczyć, że wegański kolagen de facto nie istnieje, ponieważ kolagen to białko pochodzenia zwierzęcego. To co można rozumieć pod pojęciami kolagen roślinny czy kolagen wegański to tak naprawdę produkty ze składnikami, które pobudzają naturalną produkcję kolagenu w organizmie.

Class A Collavegan

Wegański odpowiednik Class A Collagen z witaminą C wspierającą produkcję kolagenu

Kup teraz

Hydrolizat kolagenu

Suplementy diety, jak np.  Kolagen w żelkach od Noble Health zawierają kolagen hydrolizowany. Hydrolizat kolagenu to taki, w którym długie łańcuchy białkowe zostały rozczłonkowane za pomocą reakcji hydrolizy do postaci małych peptydów. W takiej postaci kolagen co daje użytkownikowi? Hydrolizowany kolagen jest szybciej przyswajany przez organizm. Jest też rozpuszczalny w wodzie. Z tych powodów hydrolizat kolagenu to jedna z głównych form tego białka w suplementach diety.

Kolagen w żelkach

Jednoskładnikowe żelki z hydrolizowanym kolagenem o brzoskwiniowym smaku

Kup teraz

media o nas