Chcąc wesprzeć swoje zdrowie i ładny wygląd, warto sięgnąć po naturalne produkty – zioła, które wykorzystywane są w medycynie naturalnej od setek lat. Przy odpowiednim dawkowaniu i formie mają one dużą skuteczność działania, a do tego są bezpieczne i niedrogie. Dziś sprawdzimy, czym jest i jak działa ostropest plamisty!
Co to jest ostropest plamisty?
Jak wygląda ostropest plamisty? Jego nazwa rodzajowa to Silybum marianum. Ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych i rośnie w cieplejszych regionach – przy Morzu Śródziemnym, w Afryce, Indiach, Pakistanie czy na Wyspach Kanaryjskich. Ostropest plamisty roślina ma charakterystyczne strzępiaste kwiaty w kolorze fioletowym. Ich surowcem zielarskim są owoce, które zawierają duże ilości substancji czynnej. Wyciąg z ostropestu plamistego może być stosowany w ziołowych suplementach diety na różne dolegliwości.
Ostropest plamisty zastosowanie
To charakterystyczne ziele przetwarza się w taki sposób, aby można było je spożywać w różnych postaciach. W sprzedaży dostępne są jego całe lub zmielone ziarna, ale również wyciągi w formie kapsułek, tabletek czy oleje z nasion. Jeśli chodzi o ostropest plamisty zastosowanie tego ziela obserwuje się głównie w suplementacji – przyjmuje się go doustnie. Działa oczyszczająca i detoksykująco na narządy i poprawia ich pracę.
Ostropest plamisty właściwości
W roślinie tej można znaleźć przede wszystkim sylimarynę, czyli kompleks flawonolignanów, a także kwercetynę, fitosterole, garbniki, witaminę C i inne składniki bioaktywne. Dla osób stosujących ostropest plamisty właściwości, które mają największe znaczenie, to te przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Na co jest ostropest plamisty? Przede wszystkim stosuje się go jako wsparcie dla wątroby, a także w celu wspierania naturalnej odporności organizmu. Sprawdź w dalszej części artykułu, jeśli chcesz zacząć stosować ostropest plamisty na co pomaga wyciąg z tej rośliny i jak ją dawkować.
Ostropest plamisty dawkowanie
W zależności od konkretnego produktu zawierającego ostropest plamisty dawkowanie może nieco się różnić. W przypadku postaci zmielonych ziaren, zaleca się nie przekraczać 2-3 łyżeczek dziennie do posiłków, podobnie jest z olejem. A co z kapsułkami i tabletkami zawierającymi ostropest plamisty ile dziennie należy ich zażywać? Aby uzyskać pożądany efekt, nie należy przekraczać dawki 240mg substancji czynnej czyli sylimaryny. Dzienna porcja w tabletkach wynosi maksymalnie 300mg wyciągu z tej rośliny, co zwykle daje 1-2 tabletki 2-3 razy dziennie, w zależności od konkretnego produktu. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.
Ostropest plamisty działanie
Jeśli chodzi o ostropest plamisty działanie wyciągu z tej rośliny odnosi się zwykle do ochrony wątroby. Jest to produkt działający antyoksydacyjnie, ale również przeciwzapalnie, dlatego wspomaga regenerację tego organu, ale również stymuluje go do lepszej pracy. Działanie ostropestu plamistego jest jednak dużo bardziej rozległe. Oto, kiedy warto go przyjmować.
Ostropest plamisty na odchudzanie
Z uwagi na to, że roślina ta zawiera substancje stymulujące pracę wątroby i trzustki, może być przydatna w procesie lepszego metabolizowania tłuszczów i cukrów. Jeśli chodzi o ostropest plamisty odchudzanie nie jest głównym jego zadaniem – wyciąg z niego nie jest uważany za spalacz tłuszczu. Może jednak przydać się w procesie utraty masy ciała jako suplement wspierający zdrową dietę.
Ostropest plamisty na wątrobę
Zazwyczaj stosuje się ostropest plamisty na wątrobę. Sylimaryna wspiera odtruwanie organizmu, chroni komórki wątroby hepatocyty przed szkodliwymi czynnikami, a także sprzyja ich regeneracji.
Ostropest plamisty na trzustkę
Podobnie jak w przypadku wątroby, dobre działanie wykazuje również ostropest plamisty na trzustkę. Regeneruje jej komórki, stąd też sprzyja stymulacji wydzielania insuliny i tym samym może pośrednio wpływać na obniżani poziomu cukru we krwi.
Ostropest plamisty na cholesterol
Sylimaryna ma ważną zdolność – obniża poziom cholesterolu całkowitego. Dlatego też można stosować ostropest plamisty na cholesterol – wspiera on czynności wątroby, więc usprawnia metabolizowanie tłuszczów z pożywienia. Działa również przeciwzapalnie, co jest bardzo ważnym czynnikiem kardioprotekcyjnym.
Ostropest plamisty – jak stosować i w jakiej formie?
W sprzedaży dostępne są różne warianty produktu znanego pod ogólną nazwą ostropest plamisty – jak stosować poszczególne z nich? Tak naprawdę forma przyjmowania nie ma tu większego znaczenia, najważniejsza jest zawartość substancji czynnej w porcji, od której jest uzależnione dawkowanie. Jak stosować ostropest plamisty w poszczególnych postaciach?
Ostropest plamisty herbata
Drobno zmielone nasiona w ilości około 2 łyżeczek na kubek lub gotową saszetkę można zalać gorącą wodą i odczekać do wystygnięcia. Pić 2-3 razy dziennie. Jeśli chodzi o ostropest plamiasty herbata jest jedną z najpopularniejszych form, w jakiej się go spożywa, choć jego gorzkawy smak nie każdemu może przypaść do gustu. Jest również jedna kontrowersja, jeśli chodzi o ostropest plamisty czy zalewać wrzątkiem nasiona czy też nie. Najlepiej nie robić tego nigdy z ziołami – wysoka temperatura sprawia, że tracą one wiele cennych właściwości. Jest jeszcze inna kwestia – ostropest plamisty herbata czy tabletki – co wybrać? Warto spróbować jednej i drugiej wersji i wybrać tę, która będzie Ci bardziej odpowiadała, lub spożywać je naprzemiennie, pamiętając o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek.
Ostropest plamisty tabletki
Jeśli chodzi o ostropest plamisty kapsułki są najłatwiejszą do przyjmowania formą tego ziela. Ostropest plamisty w tabletkach i kapsułkach sprawia, że w ogóle nie czuć jego gorzkiego smaku. Jest lepszym wyborem dla szczególnie wybrednych konsumentów o wyczulonym smaku!
Ostropest plamisty mielony
W sprzedaży dostępny jest także ostropest plamisty mielony. To zmielone nasiona tego owocu, które również mogą być ciekawą formą suplementacji. Ostropest plamisty mielony – jak stosować go w tej postaci? Można zalewać go wodą i wypijać jako napar, bądź dosypywać do sałatek, kanapek czy zup, aby wzbogacić swoje posiłki w cenne substancje.
Olej z ostropestu plamistego
Olej z ostropestu plamistego to kolejna ciekawa forma tego zioła. Można go wykorzystywać dodając do sałatek czy kanapek oraz zup, a także do picia na łyżce. Poza sylimaryną zawiera on także cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E. Jest doskonałym zamiennikiem dla wielu popularnych tłuszczów roślinnych wykorzystywanych w kuchni do podawania na zimno.
Ostropest plamisty skutki uboczne
Przeciwwskazaniem do stosowania tego ziela jest alergia na rośliny z rodziny astrowatych oraz wiek poniżej 12. roku życia, ciąża i karmienie piersią. Jeśli chodzi ostropest plamisty skutki uboczne mogą pojawić się w postaci łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bólów głowy czy świądu skóry. Nie należy stosować go w przypadku ostrych zatruć!
Ostropest plamisty opinie
Jak wiele różnych ziół, również gdy chodzi o ostropest plamisty opinie lekarzy są w jego przypadku bardzo pozytywne. Również w przypadku osób stosujących ostropest plamisty tabletki opinie mogą zachęcić do jego stosowania. Jest to ziele bezpieczne, które nie powinno wywoływać żadnych przykrych dolegliwości, pod warunkiem nie przekraczania zalecanych przez producenta dawek.
Ostropest plamisty gdzie kupić?
Jeśli planujesz zacząć zażywać ostropest plamisty gdzie kupić wysokiej jakości produkty z wysoką zawartością sylimaryny? Najlepiej zerknąć do oferty naszego sklepu online, w którym posiadamy duży wybór różnych jego postaci, kompleksów oraz stężeń, aby każdy z klientów mógł wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Warto kierować się przy tym ulubioną formą przyjmowania suplementów, potrzebami organizmu, oraz zaczynać od niewielkich dawek, aby upewnić się, czy nie występują żadne niepożądane reakcje alergiczne.