Strona główna » Co to jest cellulit, jakie są jego rodzaje i jak sobie z nim radzić?
Cellulit Noble Health

Co to jest cellulit, jakie są jego rodzaje i jak sobie z nim radzić?

Cellulit to prawdziwa zmora niejednej kobiety – wbrew powszechnemu przekonaniu, mogą go mieć nawet osoby bardzo młode i szczupłe! Wiele zależy od diety i stylu życia, a nawet genetyki. Czym on jest, jak wygląda i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

Cellulit co to jest?

Osoby dla których bardzo ważny jest ich wygląd z pewnością chciałyby wiedzieć, co to jest cellulit, aby móc sobie z nim poradzić, gdy już się pojawi. Cellulit to zmiany w tkance tłuszczowej zgromadzonej tuż pod skórą, czyli lipodystrofia. Polega ona na magazynowaniu tłuszczu w komórkach tłuszczowych zwanych adipocytami. Co to cellulit w ujęciu praktycznym? Kiedy adipocyty zwiększają swoją objętość (nawet dziesięciokrotnie!), powodują nacisk na tkankę łączną oraz włókna kolagenowe, czyli skórę, przez co staje się ona bardziej napięta i tworzy charakterystyczne wypukłości. 

Jak wygląda cellulit?

Nie jest to groźne schorzenie, ale warto wiedzieć, jak wygląda cellulit, aby móc samodzielnie rozpoznać jego objawy u siebie.  Ma on postać przypominająca skórkę pomarańczy – skóra miejscami tworzy niewielkie wypukłości, jest mniej jędrna, szczególnie po jej uciśnięciu między dłońmi. 

Cellulit a cellulitis – na czym polega różnica?

Bardzo często lipodystrofia jest mylona z inną poważną chorobą. Cellulit a cellulitis – czym się różnią te dwie jednostki chorobowe o podobnej nazwie? Ta pierwsza to niegroźne zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej, natomiast druga – zapalenie tkanki łącznej, które ma wymiar nie tylko estetyczny, lecz wymaga specjalistycznego leczenia. 

Od czego jest cellulit – jakie są jego przyczyny?

W większości przypadków nie ma się bezpośredniego wpływu na to, czy ten problem wystąpi, czy też nie. Od czego jest cellulit? To przede wszystkim efekt zmian hormonalnych następujących w wyniku dojrzewania lub przekwitania, a także genów oraz wieku. Jeśli chodzi o cellulit przyczyny można też upatrywać w niektórych chorobach, w tym otyłości i cukrzycy, nieprawidłowym stylu życia i odżywiania czy braku aktywności fizycznej. 

Get Slim Cellulite 30 kapsułek

Kapsułki z ekstraktem z pestek winogron i witaminą C

Kup teraz

Rodzaje cellulitu

Warto wiedzieć, że cellulit cellulitowi nierówny. Wyróżnia się dwa główne rodzaje cellulitu – wodny i tłuszczowy, w zależności od tego, co jest głównym czynnikiem, który go wywołuje. Jeśli chodzi natomiast o stopień zaawansowania problemu, jakim jest cellulit, rodzaje można podzielić na cztery stopnie – w zależności od tego, czy pojawia się on w tylko po zagarnięciu skóry, czy też nawet w pozycji stojącej, bez napinania mięśni. 

Cellulit wodny

Cellulit wodny pojawia się wówczas, gdy zastoje powodują zatrzymywanie się nadmiaru wody w tkance podskórnej i skórze, najczęściej na skutek problemów z krążeniem krwi i limfy wywołanych nieprawidłową podażą płynów, brakiem aktywności fizycznej czy niewłaściwą dietą.

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy jest efektem nagromadzenia się „paczek tłuszczu” pod skórą. Cellulit lipidowy może być efektem nieprawidłowej diety, nadmiernej masy ciała i braku aktywności fizycznej.

Cellulit wodny a tłuszczowy

U niektórych osób występuje połączenie tych dwóch rodzajów lipodystrofii. Choć Cellulit tłuszczowy a wodny to dwa różne pojęcia, może być ciężko je od siebie odróżnić. Zazwyczaj u osób szczupłych występuje cellulit wodny, a tłuszczowy u tych z nadmierną masą ciała – jest wówczas bardziej wyeksponowany i często przybiera postać wyraźnych grudek widocznych również w spoczynku. 

Bańka do masażu Get Slim Cellulite

Chińska bańka do masażu antycellulitowego dla gładkiej, jędrnej i sprężystej skóry

Kup teraz

Cellulit gdzie występuje?

Pomarańczowej skórki jest najwięcej tam, gdzie występuje większe nagromadzenie adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Oto partie ciała uszeregowane od najpowszechniej obarczonej cellulitem u większości osób.

Cellulit na udach

Cellulit na udach może pojawiać się u osób, które są mało aktywne fizycznie i dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Gdy pojawi się już cellulit na udach jak się pozbyć nieproszonego gościa? Warto wziąć pod lupę przede wszystkim swoją aktywność fizyczną i dietę. Mocny cellulit na udach to spory problem kobiet dojrzewających, które zaczynają borykać się z nadwagą. 

Cellulit na nogach

Cellulit na nogach oraz cellulit na łydkach mogą być objawem zaburzonego usuwania toksyn z organizmu – czyli problemów z krążeniem krwi i limfy. 

Cellulit na pośladkach

Cellulit na pośladkach jest dużym problemem wielu kobiet – to tutaj gromadzi się spora część tkanki tłuszczowej, a limfa ma problem z prawidłowym usuwaniem toksyn, szczególnie przy braku odpowiedniej aktywności fizycznej, która uruchomiła by mięśnie pośladkowe. 

Cellulit na brzuchu

Wyraźny cellulit na brzuchu może powstawać na skutek szybkiego rozrastania się tkanki tłuszczowej w tej części ciała, głównie przez niewłaściwą dietę.

Cellulit na ramionach

Cellulit na ramionach bywa problemem kobiet, które cierpią na nadwagę – pojawia się on wszędzie tam, gdzie występuje nadmiar tkanki tłuszczowej, a więc również w tej partii ciała, szczególnie przy braku odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. 

Cellulit na piersiach

To najrzadsze miejsce występowania, ale równie problematyczne. Cellulit na piersiach może wystąpić w przypadku osób, których tkanka tłuszczowa obficiej gromadzi się właśnie w tym miejscu. 

Cellulit w ciąży – kiedy i dlaczego się pojawia?

Po zajściu w ciążę zmienia się gospodarka hormonalna kobiety. Cellulit w ciąży spowodowany jest wzrostem poziomu estrogenów, które zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, co z kolei wpływa na pojawianie się niechcianych grudek tłuszczu lub wody. Co na cellulit w ciąży stosować, szczególnie gdy niemożliwe jest zwiększenie aktywności fizycznej? Przede wszystkim warto postawić na dietę i domowe sposoby z wyłączeniem suplementacji. 

Cellulit u mężczyzn – jak często występuje?

Lipodystrofia to głównie kobieca przypadłość – dotyka aż 85% pań! Cellulit u mężczyzn pojawia się zdecydowanie rzadziej – to zaledwie kilka procent populacji. Wynika to przede wszystkim z innych proporcji hormonów w ich organizmach. 

Co na cellulit warto stosować?

Z pomarańczową skórką warto walczyć na kilka frontów, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Co na cellulit warto stosować? Na cellulit poleca się przede wszystkim wysokiej jakości preparaty kosmetyczne.

Krem na cellulit

Krem na cellulit o gęstszej konsystencji może być lepszym wyborem w przypadku miejscowych problemów z pomarańczową skórką. Dobrej jakości kremy na cellulit można zakupić nie tylko w drogeriach, ale również w aptekach. Warto wypróbować także serum na cellulit o większym stężeniu składników aktywnych.

Balsam na cellulit

Do codziennej pielęgnacji całego ciała o działaniu ujędrniającym polecany jest balsam na cellulit. Ma on lżejszą konsystencję, przez co łatwiej go rozprowadzać na większych partiach. Najlepszy balsam na cellulit to ten, który w swoim składzie zawiera naturalne składniki poprawiające krążenie krwi oraz mające właściwości wzmacniające tkankę łączną. 

Kolagen na cellulit

Dobrym wyborem jest również kolagen na cellulit jako suplement diety. Wzmacnia on tkankę łączną, przez co ogranicza widoczność pomarańczowej skórki. Kolagen a cellulit to ostatnio bardzo modny temat, który warto zgłębić!

Olejek na cellulit

Stosowany przy masażach wysokiej jakości, naturalny olejek na cellulit może być efektywnym sposobem na połączenie dwóch kuracji – mechanicznego rozbijania nagromadzonego tłuszczu, oraz zapobiegania rozwojowi stanów zapalnych czy poprawie krążenia w wyniku zawartych w nim składników. 

Olejek do masażu Get Slim Cellulite

Olejek antycellulitowy do masażu o działaniu wygładzająco-odżywiającym z 7 olejami

Kup teraz

Peeling na cellulit

Energetyczny peeling na cellulit stosuje się głównie w celu pobudzenia krążenia krwi i limfy – warto stosować go nawet codziennie, również z wykorzystaniem domowych sposobów, o których piszemy poniżej.

Tabletki na cellulit

Warto wspierać zbilansowaną dietę odpowiednią suplementacją. Kapsułki na cellulit mają za zadanie głównie poprawiać krążenie i wspierać tkankę łączną. Z kolei specjalne tabletki na cellulit wodny pomagają zwalczyć kłopoty z gospodarką wodną w organizmie.

Get Slim Cellulite 30 kapsułek

Kapsułki z ekstraktem z pestek winogron i witaminą C

Kup teraz

Domowe sposoby na cellulit

Oprócz kosmetyków i suplementacji, warto stosować domowe sposoby na cellulit. To przede wszystkim peeling fusami z kawy zawierającymi kofeinę o działaniu pobudzającym krążenie, a także szorowanie ciała szorstką rękawicą. 

Dieta na cellulit

Dieta na cellulit powinna uwzględniać dużo warzyw, owoców i białka, a także pełnoziarnistych zbóż. W połączeniu z bieganiem, częstym chodzeniem po schodach i piciem odpowiedniej ilości wody, a także pielęgnacją skóry, po kilku miesiącach powinna dać ona pierwsze efekty! 

Kompleksowa walka z cellulitem

Kapsułki z 14 składnikami aktywnymi, cukrowy peeling antycellulitowy i olejek do masażu z bańką chińską.

Kup teraz

media o nas